REKLAMA

Pogrzebowe inspiracje merowińskie

Merowińska nekropolia w Civaux

Merowińska nekropolia w Civaux

Czytam sobie artykuł L. Leciejewicza (1) i natykam się na taką ciekawostkę:

U schyłku VI w.,w Vendel, Valsgärde i innych miejscowościach środkowej Szwecji, zaczęto zakładać cmentarze, na których wyróżniały się pochówki wielmożów, umieszczone w łodziach, bogato wyposażone w broń, sprzęt codziennego użytku, żywność. Za zmarłymi składano do grobu jego wierzchowca, niekiedy również psa i sokoła. Wielmoże ci chowani byli niespaleni. Inspiracje merowińskie zdają się tu nie ulegać wątpliwości i stamtąd najpewniej przejęto sam obyczaj (2).

Zastanawiam się jak obyczaj grzebania zmarłych mógł pokonać taką odległość. Autor argumentuje to obecnością wielu kosztownych przedmiotów pochodzących z Europy Zachodniej. Taka ewolucja stylu grzebania wydaje się w miarę naturalna w miarę utrwalania się osiadłego trybu życia oraz postępującej chrystianizacji. W Galii taki typ cmentarzysk pojawił się od końca V w., zmarli byli chowani w grobach jamowych, a cmentarzyska funkcjonowały nawet po kilkaset lat (3).

Im dłużej poznaję tą epokę, tym bardziej mnie zadziwia. Kraj Merowingów, pozbawiony wielkich postaci, był jednak na tyle silny, także kulturalnie, aby wpływać na innych. Nasze postrzeganie jest często zabarwione przez negatywną karolińską propagandę. Można więc jedynie utyskiwać na skąpość źródeł, która uniemożliwia dokładniejsze poznanie tej fascynującej epoki.

***

(1) L. Leciejewicz, Wyznacznik pozycji społecznej w rytuale pogrzebowym wcześniejszego średniowiecza, w: Człowiek w społeczeństwie średniowiecznym, red. R. Michałowski i in., Warszawa 1997, s. 45-55.

(2) Tamże, s. 48.

(3) Por. M. Miśkiewicz, Europa wczesnego średniowiecza, Warszawa 2008, s. 212.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>